سازمان امور دانشجویان

rahbari
آرشیو خبر

اخبار اسلایدر

1403/3/13
دکتر ​کریمی بیرانوند:

25 درصد سهم اشتغال ایجادی امسال ویژه فارغ التحصیلان است/ سامانه جستجوی شغل یادگار دوران شهید رییسی است

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: امسال برای نخستین بار تصمیم بر این شد که ۲۵ درصد سهم اشتغال ایجادی مختص فارغ‌التحصیلان دانشگاهی باشد.

به گزارش سازمان امور دانشجویان به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دکتر محمود کریمی بیرانوند معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در آیین امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که با حضور «امید ملک» مدیرکل دفتر توسعه نهادهای اشتغال و هدایت نیروی کار و  دکتر هاشم داداش‌پور معاون وزیر و رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم برگزار شد، گفت: در دولت شهید رییسی در حوزه بازار کار در کمتر از سه سال آمار و ارقامی به جا مانده است که برخی در هشت سال نتوانستند به آن دست یابند.

دکتر کریمی در این آیین که با موضوع « لغو تعهد خدمت آموزش رایگان دانش آموختگان و دانشجویان انصرافی و اخراجی دانشگاها و مراکز آموزشی  و پژوهشی دولتی با استفاده از گواهی عدم کاریابی به صورت الکترونیکی بر بستر سامانه جست و جوی شغل» برگزار شد، سامانه جستجوی شغل را یادگار دولت شهید رییسی دانست و اشاره کرد: شهید جمهور در بازدید از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی،  دستور ایجاد این سامانه را صادر کرد.


وی با بیان اینکه در تیر۱۴۰۲ از سامانه جستجوی شغل به طوررسمی رونمایی شد؛ افزود: در کمتر از 10 ماه قریب به ۴۰۰ هزار فرصت شغلی در این سامانه بارگذاری و نزدیک به ۵۰ هزار نفر به کار گماری در همین مدت انجام شده است. یکی از کارکردهای این سامانه شفاف‌سازی است.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به موضوع این تفاهم‌نامه خاطرنشان کرد: اقدامی که سال ها به شکل غیرشفاف و با هزینه زیاد انجام می‌شد با امضای این تفاهم نامه به شکل جدید انجام می شود.

وی در این باره توضیح داد: دانشجو تشخیص می‌دهد که قصد فک تعهد دارد. این فرایند توسط هر ۲ وزارتخانه  به صورت الکترونیکی انجام می‌شود. در کنار اینها ممکن است دانشجویانی که به این سامانه مراجعه می‌کنند بتوانند حتی درخواست خود را برای جستجوی شغل ثبت کنند و شاغل شوند.

دکتر کریمی بیرانوند تاکید کرد: یکی از شعارهای این دولت ایجاد شفافیت است. امروزه هیچ اقدامی در حوزه اشتغال کشور بدون شفافیت نیست.

معاون وزیر کار با اشاره به اقدامات انجام شده درحوزه اشتغال طی سه سال گذشته اظهارکرد: اقدامات، سیاست‌ گذاری‌ها و موارد اجرایی در این مدت برای نخستین بار انجام شد و پیش از این سابقه نداشته است.

وی با بیان این که در کمتر از۳ سال به کمترین میزان نرخ بیکاری رسیده ایم، خاطرنشان کرد: در دولت شهید رییسی در کمتر از 3 سال شاهد کاهش نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی بودیم و بیکاری زنان به پایین ترین حد خود رسید.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار با بیان این که سال گذشته اشتغال ایجادی ۷۷۴ هزار نفر بوده است، خاطرنشان کرد: در دولت شهید رییسی در سال ۱۴۰۲ ثبت های خود را در سال قبل  شکست و سال گذشته بیمه‌ شده‌‌های جدید بیش از ۹۰۰ هزار نفر بودند.

دکتر کریمی بیرانوند با تاکید بر این که ۱۰ درصد  کاهش در تعدیل نیروی کار داشتیم، تصریح کرد: با همراهی همه دستگاه‌ها و استان‌ها در سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ به وعده یک میلیون شغل دست خواهیم یافت .

وی راه‌اندازی سامانه نظام جامع اطلاعات بازار کار را از جمله دیگر اقدامات انجام شده طی 3 سال گذشته عنوان و تاکید کرد: همه این اتفاقات در سه سال دولت سیزدهم رخ داد.

معاون وزیر کار تاکید کرد: در حوزه صدورمجوزها واحیای بنگاه‌های راکد انقلابی ایجاد شد و به بیش از هفت هزار بنگاه رسید.

دکتر کریمی بیرانوند تصریح کرد: ۱۷۰ همت تسهیلات حوزه اشتغال پرداخت شد و همه این اتفاقات مثبت باعث شد تا اقدامات شایان توجه و تاثیرگذاری انجام شود.

 

نظر شما
نام  
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
نسخه قابل چاپ

دسترسی سریع به ادارات