نشست خبري رئيس پژوهشگاه تربيت‌بدني و علوم ورزشي با اصحاب رسانه برگزار شد

1399/06/22 10:45

نشست مطبوعاتی رییس و معاونین پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در محل این پژوهشگاه و با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان امور دانشجویان به نقل از پژوهشگاه تربیت بدنی ، دکتر علی شریف نژاد، رییس پژوهشگاه در این نشست خبری گفت: در حوزه مسئولیت اجتماعی با توجه به اینکه مشخص شده فعالیت بدنی سیستم ایمنی بدن را در برابر کرونا قوی می کند، فعالیت های خوبی صورت گرفته است. کارهای کارشناسی و علمی اتفاق افتاد و از طریق رسانه ها به مردم آموزش داده شد که فعالیت های بدنی با چه شرایط باید در خانه صورت بگیرد. این اتفاق با همکاری دستگاههای دیگر از جمله وزارت ورزش و جوانان و وزارت آموزش و پرورش کامل تر شد.

وی در ابتدای این نشست با بیان اینکه امسال اتفاق بی سابقه ای در آزمون های عملی کنکور اتفاق افتاد است و آن ورود ۴۲ هزار داوطلب در مقطع کارشناسی به رشته های ورزشی بود در حالی که در سالیان گذاشته جذب متقاضیان این رشته حدود ۴ هزار تا ۵ هزار داوطلب بود.

او ادامه داد: در سال های گذشته ۱۰ مرکز به برگزاری آزمون های عملی اقدام می کردند، اما امسال آن را به ۳۵ مرکز در ۳۱ استان ارتقا دادیم؛ چرا که تحقق این موضوع باعث کاهش تردد داوطلبان در سطح استان ها می شد و برای انجام این موضوع یک دستور العمل های فنی و یک دستوالعمل بهداشتی تهیه شد که اطلاع رسانی آن از طریق سایت سازمان سنجش و پژوهشگاه صورت پذیرفت.

دکترشریف نژاد اضافه کرد: هفته آینده زمان برگزاری این آزمون های عملی خواهد بود که با رعایت تمام دستورالعمل های بهداشتی انجام می شود.

وی ادامه داد: از سوی دیگر تهیه دستورالعمل کلاس های عملی در سطح دانشگاه ها نیز در دستور کار قرار گرفت. تمام رشته های تحصیلی در دوران کرونا موظف شدند به صورت مجازی فعالیت کنند، اما از آنجایی که ماهیت رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی متفاوت است، سعی کردیم روی این موضوع کار کنیم. از اوایل فروردین ماه سال 99 در پژوهشگاه جلساتی با حضور روسای دانشکده ها و مدیران تربیت بدنی کل کشور تشکیل و در نهایت منجر به تنظیم دستورالعملی شد که در اختیار دانشگاهها قرار گرفت. البته ما دست دانشگاهها را باز گذاشتیم چون در کل کشور نمی توان به صورت یکسان این دستورالعمل را اجرا کرد.

دکتر شریف نژاد با بیان اینکه کرونا باعث شده باشگاه های ما تعطیل شوندافزود: مذاکراتی با ستاد ملی کرونا داشتیم تا باشگاه ها بتوانند کار خود را از سر بگیرند. مکاتبات مثبتی صورت گرفته و نمایندگان سه وزارتخانه بهداشت، وزارت علوم و تحقیقات و فناوری و وزارت ورزش و جوانان و همچنین ورزش شهرداری تعیین شدند که در این زمینه فعالیت خود را اغاز نمایند. امیدواریم بتوانیم دوره های آموزشی را برای باشگاه داران برگزار کنیم تا آن ها با اطلاعات کافی و رعایت موارد بهداشتی به صورت محتاطانه فعالیت خود را بتوانند از سر بگیرند.

وی در پاسخ به این سؤال که فدراسیون های ورزشی تا چه اندازه از اطلاعات و یافته های این پژوهشگاه و همچنین وسایل ورزشی ساخته شده استفاده می کنند، اظهار داشت: باید این سؤال را داشته باشیم که فدراسیون ها چقدر نیازهای پژوهشی را به ما معرفی می کنند. ما تاکنون 12 قرارداد پژوهشی با فدراسیون ها داشته ایم و 10 مورد کار نیز برای وزارت ورزش انجام می دهیم. خوشبختانه رویکرد سازمان های ورزشی و فدراسیون ها نسبت به گذشته بهتر شده است. متأسفانه این موضوع وجود دارد که تولیدات داخلی به پوشاک و وسایل بدنسازی محدود شده است. ما یکسری نیازهایی در ورزش داریم که حتی یک نمونه ساخته شده داخلی هم نداشتیم، اما با کمک افراد متخصص بخش عمده ای را ایجاد کرده ایم. مشکل اصلی این است که فدراسیون ها و نهادها هنوز اعتماد کافی برای خریدن این وسایل ندارند و این مسئله یک چرخه معیوب را ایجاد کرده است به هرحال باید به محصول ایرانی اعتماد شود.

دکتر شریف نژاد افزود: خوشبختانه سکه پژوهشگاه نسبت به گذشته در بین فدراسیون ها و نهادها رایج تر از قبل شده است، اما هنوز فاصله زیادی با ایده آل ها داریم. به نظرم این یک نیاز دوطرفه است، یعنی ما اعلام آمادگی برای انجام طرح های پژوهشی داریم و البته فدراسیون ها نیز باید این مسئله را بخواهند.

NotFoundImage

استفاده از مطالب و اخبار پورتال با ذکر منبع (آدرس صفحه) بلامانع است