مدير کل بورس و اعزام دانشجويان اعلام کرد: بهرمندي 1158 دانشجوي دکترا از فرصت تحقيقاتي داخل و خارج از کشور در سال 98

1399/02/28 10:11

مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان سازمان امور دانشجویان گفت: در سال 98 تعداد 556 دانشجوی دکترای داخل کشور از فرصت تحقیقاتی داخل استفاده کرده و 602 دانشجو نیز به خارج اعزام شدند.
به گزارش روابط عمومی سازمان امور دانشجویان، دکتر ابراهیم حاجی زاده در تشریح عملکرد سال گذشته اداره کل بورس و امور دانشجویان خارج گفت : در سال 1398 با در نظر گرفتن وضعیت اعتبارات ریالی ، نوسانات ارزی و چالش های موجود در تامین ارز مورد نیاز دانشجویان، برای تعداد قریب به 1000 نفر پرونده فرصت تحقیقاتی تشکیل شد که تعداد 602 نفر از آنها به خارج از کشور اعزام شدند و نزدیک به 300 نفر با در دست داشتن نامه حمایت مالی امکان اقدام داشتند که بعضا با داشتن ویزا بدلیل شیوع ویروس کرونا و لغو پروازها و تعلیق و تعطیلی دانشگاهها امکان اعزام پیدا نکرده و در انتظار عادی شدن وضعیت هستند.
وی افزود: همچنین در سال گذشته تعداد 556 نفر از دانشجویان دکترا موفق شدند فرصت تحقیقاتی خود را در داخل کشور و در دانشگاه ها یا سایر دستگاه های اجرایی مانند وزارت جهاد کشاورزی، دانشگاه های علوم پزشکی، پژوهشگاه ها و مراکز تحقیقاتی طی کنند.
دکتر حاجی زاده گفت: سازمان امور دانشجویان در سال 1398 برای تعداد 144 نفر دانشجوی بورسیه کامل شاغل به تحصیل در خارج از کشور ضمن نظارت بر روند پیشرفت تحصیلی آنان با اخذ نظرات استادان ناظر و گروه های آموزشی دانشگاه ها نسبت به ارسال مقرری زندگی ، بیمه دانشجویی ، و سایر هزینه های استحقاقی آنان اقدام کرد.
دکتر حاجی زاده در خصوص حمایت از دانشجویان بورس داخل گفت: در سال 1398 برای تعداد 196 نفر دانشجوی بورسیه داخل اعم از مربی و بورسیه پس از بررسی وضعیت تحصیلی نسبت به ارسال مقرری تحصیلی، هزینه کتاب ، رساله و شهریه تحصیلی با هماهنگی امور مالی سازمان اقدام شده است.
وی در خصوص اعزام با هزینه شخصی اظهار داشت: در راستای اعطای تسهیلات غیر ارزی به متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور با هزینه شخصی در سال 1398 برای تعداد 2955 نفر از متقاضیان نسبت به اخذ معافیت تحصیلی برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا پس از بررسی پذیرش و شرایط آنان اقدام شد.
وی گفت: در سال گذشته 60133 در خواست دانشجویان ایرانی خارج کشور که به صورت بر خط از سفارت خانه و کنسولگری های جمهوری اسلامی ایران دریافت شده بود، مورد بررسی کارشناسان قرار گرفت و به صورت برخط پاسخ داده شد.
مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان اظهار داشت: با توجه به سیاست های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و تعیین مبنای ارز برای دانشجویان بر اساس نرخ ارز در سامانه معاملات الکترونیکی ارز (ETS ) و اختلاف ناچیز آن با نرخ ارز در بازار آزاد، در سال 98 تعداد متقاضیان ارز دانشجویی نسبت به سال 97 بسیار کاهشی بود و در مجموع گواهی اشتغال به تحصیل تعداد 485 نفر برای دریافت ارز تایید و به بانک های عامل معرفی شدند.

NotFoundImage

استفاده از مطالب و اخبار پورتال با ذکر منبع (آدرس صفحه) بلامانع است